Yarışma, aşağıda belirtilen iki kategoride yapılacaktır.
1- Genel Kategori: Amatör veya profesyonel olarak fotoğraf çekenlerin katılacağı kategori. (Özel kategori dışında yer alan katılımcılar)
2- Özel Kategori: Karayolları Genel Müdürlüğü mensuplarının, halen Kurumda çalışan veya çalışıp ayrılmış olan kişilerin katılabileceği kategori.

Seçici Kurul Üyeleri ve birinci derece yakınları Yarışmaya katılamazlar.
Yarışma, 18 yaşını doldurmuş tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçıların katılımına açıktır.

Yarışmaya her katılımcı en fazla 4 adet fotoğraf ile katılabilir. Fotoğraflarda renk sınırlaması yoktur (Renkli veya siyah-beyaz olabilir).

Yarışmaya katılacak fotoğraflar, 300 pixels/inch çözünürlükte, kısa kenarı en az 20 cm, uzun kenarı en çok 50 cm ve sıkıştırma kalitesi 12 olacak şekilde, JPEG formatında, paspartusuz ve kenar boşluksuz gönderilmelidir.

Hazırlanan fotoğraflar, 5 rakamdan oluşan bir rumuz (tüm fotoğrafların başında aynı rumuz kullanılacaktır), rumuzun devamında fotoğraf sıra numarası ve varsa eser adı ile kaydedilmelidir. (Örnek: 12345-1 eser adı)

Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliği ile ilgili herhangi bir işaret, rumuz vb. bilgiler bulunmayacaktır.

Bu fotoğraflar, üzerine sadece rumuz yazılmış bir CD ve katılım formu ile birlikte Yarışma Sekreteryasına elden veya posta / kargo ile ulaştırılmalıdır. Katılım formundaki sıralama ile CD de gönderilen fotoğrafların sıralaması ve sıra numaraları aynı olmalıdır. Basılmış fotoğraflar kabul edilmeyecektir.

Fotoğraflarda sanatçının bakış açısı, yaratıcılığı, becerisi ya da vermek istediği mesajları doğrultusunda her türlü düzenleme yapılabilir.

Yarışmaya eser gönderenler eserlerin tamamının kendileri tarafından çekilmiş olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılacaklardır. Kendisine ait olmayan fotoğraflarla yarışmaya katılanların telif hakları ile ilgili hukuksal sorumluluk tamamen kendilerine aittir.

Fotoğraflarda bulunan canlı ya da cansız obje ile ilgili her türlü telif, izin vb. taleplerden doğabilecek sorumluluk katılımcıya aittir. Bu konuda oluşabilecek ihtilaflarda YTMK sorumluluk kabul etmeyecektir.

Yarışma sonrasında şartnameye uymayan eserin tespiti halinde derecesi ve ödülü geri alınır, yerine başka bir eserin seçilmesi zorunluluğu yoktur. Bu durumda Yarışma iptal edilmez.

Başvuru formu için tıklayınız.